Jesteś rolnikiem lub hodowcą krów? Posiadasz cielęta? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, ponieważ specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki poradnik, z którego dowiesz się jak dbać o cielęta, by zapobiec wszelkim niedoborom. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcamy do czytania.

Wciąż wielu hodowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że cielęta wymagają zupełnie innej opieki niż dorosłe krowy. Z roku na rok coraz więcej cieląt rodzi się z niedoborami. Jak wiadomo, słabe cielę jest bardzo dużą stratą dla, ponieważ zysk płynący z takiej krowy, będzie po prostu mniejszy. Jak zatem zapobiec niedoborom u cieląt?

Żywienie zwierząt 

Kluczowym elementem w dbaniu o cielę jest odpowiednie żywienie. Co mamy na myśli? Dobrze zbilansowana dieta, która obfituje w witaminy, minerały oraz inne niezbędne produkty, to klucz do wyhodowania zdrowej krowy. Warto jednak zaznaczyć, że nie chodzi wyłącznie o jedzenie dla samych cieląt. Dlaczego? Otóż, aby mieć pewność co do tego, że cielę urodzi się silne oraz zdrowe, warto jest zadbać również o paszę dla zacielonej krowy. Pasza dla takiej krowy powinna zawierać między innymi:

– dużą zawartość białka, które odpowiada za dostarczanie energii

– witaminę A

– witaminę D

– betakaroten.

Co ważne, krowa nie powinna spożywać zbyt dużej ilości kiszonek, ponieważ mogą one doprowadzić do przedwczesnego porodu. Zarówno witamina A jak i betakaroten (naturalnie występujący na przykład w marchewkach) są niezbędnymi elementami diety ciężarnych krów oraz młodych cieląt. Witamina A jest jednym z najczęściej występujących niedoborów wśród nowonarodzonych cieląt. Aby tego uniknąć, warto jest dołożyć wszelkich starań do odpowiedniego żywienia cielnej krowy w trakcie ciąży, a także w trakcie karmienia.

Jak powinno wyglądać żywienie cieląt? 

Podstawą jest to, by to cielna krowa dostarczała cielętom wartościowego pokarmu. Cielę w pierwszych tygodniach swojego życia powinno żywić się głównie mlekiem matki. Oczywiście, jeśli krowa nie wytwarza odpowiedniej jakości pokarmu, należy jak najszybciej wdrożyć preparaty mlekozastępcze, które dostarczają znacznie więcej energii. Wraz ze wzrostem cieląt, warto jest dodawać do ich pokarmu nowe składniki, na przykład:

– Siarę – posiada wiele wartości odżywczych wspomagających wzrost cieląt oraz budujących odporność, a także wspomaga pracę jelit.

Gotowe Startery – sprawiają, że cielę rośnie szybko oraz rozwija się zdrowo.

– Wysokiej jakości paszę – podawana stopniowo przygotowuje cielę do spożywania produktów stałych, a także dostarcza organizmowi niezbędnych minerałów oraz witamin

– Pasza zielona – jedna z najlepszych możliwości dla cieląt, która nie tylko wspomaga układ trawienny, lecz także zapobiega negatywnym skutkom niedoborów witaminy A, takim jak na przykład utrata wzroku.