Obróbka metalu wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i urządzeń. Ze względu na specyfikę i właściwości poszczególnych materiałów stosuje się zróżnicowane procesy technologiczne, które mają w szybki i skuteczny sposób doprowadzić do pozyskania określonego produktu. Jakie są najpopularniejsze procesy kształtowania arkuszy blach?

Wyginanie

Jest to jedna z podstawowych metod obróbki plastycznej blach. Poprzez proces gięcia lub zaginania formujemy materiał nadając mu odpowiedni kształt. Aby uzyskać ten efekt możemy użyć prasy krawędziowej, zaginarki, zaginarko-krawędziarki lub centrum gnącego.

Zwijanie lub walcowanie

Tego rodzaju obróbka plastyczna polega na nadawaniu arkuszom określonego kształtu np.: cylindrycznego, owalnego, stożkowego, eliptycznego na zwijarkach / walcarkach 3- lub 4-rolkowych o napędzie elektromechanicznym lub hydraulicznym.

Cięcie laserowe

Jest to nowoczesna metoda obróbki termicznej, wykorzystująca wiązkę laserową w połączeniu z gazem tnącym do cięcia metali. Cięcie laserowe charakteryzuje się niezwykłą precyzją, dzięki czemu zyskuje coraz większe uznanie firm zajmujących się obróbką metali. Technologia ta pozwala na obróbkę nawet niewielkich elementów i wykonywanie skomplikowanych detali. Cięcie laserowe staje się atrakcyjną metodą obróbki także ze względu na fakt, że produkuje mało odpadów i emituje mało zanieczyszczeń. Staje się przez to także bezpieczną metodą używaną przez nowoczesne zakłady produkcyjne. Profesjonalne wycinarki laserowe Mitsubishi Electric lub Baykal Makine charakteryzują się wysoką wydajnością przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych. Zastosowane w nich rozwiązania pozwalają na ich indywidualne skonfigurowanie według potrzeb Klienta, łącznie z zastosowaniem systemów automatyzacji załadunku i rozładunku, które przyspieszają produkcję i zwiększają wydajność zakładu.

To oczywiście tylko kilka przykładów procesów technologicznych, które wykorzystywane są przy obróbce arkuszy metalowych. Przedsiębiorcy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na efektywność, którą można uzyskać dzięki zastosowaniu nowoczesnych wycinarek laserowych, pras krawędziowych czy różnego rodzaju zaginarek do blachy. Bardzo ważne są również kwestie ekologiczne – przy wyborze warto kierować się m.in. niskim zużyciem energii i kosztami eksploatacyjnymi.