Miasta z oczywistych względów muszą być jak najlepiej oświetlone. Jest to podstawa zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom ulic oraz ruchu drogowego. Jednak oświetlenie miasta musi też być inteligentne, czyli dopasowywać się do warunków otoczenia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń możliwe jest zapewnienie dobrej widoczności w mieście, przy jednoczesnej trosce o względy ekonomiczne oraz ekologiczne. Do sterowana oświetleniem w miastach używa się między innymi wyłączników zmierzchowych, które pozwalają na optymalne wykorzystanie zasobów i wystarczające oświetlenie. Jak działają wyłączniki zmierzchowe? Jakie są ich zalety?

Wyłączniki zmierzchowe – działanie

Wyłączniki zmierzchowe to urządzenia, które pozwalają na automatyczne sterowanie oświetleniem w miastach. Automatyczne załączenie oświetlenia następuje o zmierzchu, natomiast wyłączenie światła odbywa się o wschodzie słońca. Dzieje się to za pomocą czujnika natężenia światła. Poziom, przy którym oświetlenie jest załączane lub rozłączane można ustalić za pomocą programatora. Czułość badanego natężenia to od 1 do 80 lux. Niektóre wyłączniki zmierzchowe (te, które są cyfrowe), są w stanie zmierzyć natężenie światła z dokładnością do 1 lux. Wyłączniki zmierzchowe zazwyczaj wyposażone są także w sygnalizującą diodę LED. Ta dioda informuje o osiągnięciu jednego z progów. Dodatkowo, dla większego bezpieczeństwa, wyłączniki zmierzchowe posiadają opóźnienie czasowe, które eliminuje załączenie albo wyłączenie oświetlenia w przypadku, kiedy czujnik zostanie chwilowo doświetlony bądź zasłonięty. Jest to ochrona, dzięki której nie występują częste zmiany trybu pracy urządzenia.

Najprostszymi wyłącznikami zmierzchowymi są niewielkie (wymiary około 50 x 40 x 20 mm)  i mało skomplikowane urządzenia, które można obciążyć prądem z zakresu 12-16 A. Niektóre pracują samodzielnie, natomiast inne są przystosowane do współpracowania z podzespołami w celu lepszego, optymalnego zapewniania oświetlenia. Budowa włącznika zmierzchowego jest bardzo prosta. Składa się on zazwyczaj z części pomiarowej oraz czujników. Czujniki to zazwyczaj urządzenia bazujące na przetworniku światło – częstotliwość, który przekazuje informacje o poziomie natężenia światła.

Zalety wyłączników zmierzchowych

Korzystanie z wyłączników zmierzchowych ma bardzo duże plusów. Przede wszystkim jest to wygodny sposób na sterownie oświetleniem w miastach. Oprócz tego, wyłączniki zmierzchowe to urządzenia bardzo proste, a co za tym idzie – ryzyko awarii czy zepsucia jest znacznie mniejsze niż w przypadku skomplikowanych konstrukcji. Dodatkowo wyłączniki zmierzchowe to tanie i dobre rozwiązanie na sterowanie oświetleniem w miastach. Dzięki możliwości ustawienia progów natężenia światła, wyłączniki zmierzchowe pozwalają na znaczną oszczędność energii elektrycznej, która jest potrzebna na odpowiednie oświetlenie miasta. Wyłączniki zmierzchowe wspierają także wszelkie działania ekologiczne z uwagi na to, że załączają światło tylko w przypadku, kiedy zaistniała taka potrzeba w postaci zmniejszenia się natężenia naturalnego, dziennego światła. Ty samym w okresie letnim i wiosennym zdecydowanie krócej włączone są na przykład uliczne latarnie. Dodatkową zaletą wyłączników zmierzchowych jest ich prostota w użytkowaniu. Stosowanie tego typu urządzeń nie wymusza wyspecjalizowanych pracowników, którzy potrafią programować, zatem jest to tanie rozwiązanie.

Źródło: Pollin.pl – Kontrola sieci, automaty schodowe, sterowanie oświetleniem.