Wiele osób rozważa zakup sprężarki powietrza do zakładu produkcyjnego. Jednakże w dobie powszechnego wynajmowania sprzętu, warto także rozważyć tego typu opcję, szczególnie, że koszty nabycia nowego urządzenia bywają sporym obciążeniem dla budżetu przedsiębiorstwa.

Zakup nowej sprężarki to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba dokładnie rozważyć i oszacować wszelkie koszty oraz  opłacalność danej inwestycji w szerokim horyzoncie czasowym. Po pierwsze, każde przedsiębiorstwo powinno wziąć pod uwagę, czy nowy sprzęt rzeczywiście będzie wykorzystywany przez cały czas, czy tylko okresowo, podczas realizacji konkretnych zamówień. Rynek jest bardzo dynamiczny, zaś wiele zakładów produkcyjnych dopasowuje się do ciągłych zmian otoczenia i wymogów, jakie stawia przed nimi konkurencja. Zdarza się, że sprężarka, która została zakupiona kilka miesięcy czy lat wcześniej, stoi bezproduktywnie przez kilka kolejnych.

Dzieje się tak z uwagi na specyfikę zamówień od klienta. Decyzja o zakupie sprzętu musi być przemyślana i powinna być podjęta przy ścisłej współpracy z inżynierami odpowiedzialnymi za proces produkcji. Jeśli ocenią oni, że nowy sprzęt jest konieczny, zaś jego wykorzystanie będzie trwało nieprzerwanie przez wiele lat, to właściciel czy zarząd firmy mogą podjąć działanie zmierzające do zakupu kompresora.

Zakup nowej sprężarki – wady i zalety tego rozwiązania

W pierwszej kolejności warto ustalić, czy zakup nowej sprężarki jest opłacalny. Miejmy świadomość, iż zwrot kosztów z tego typu inwestycji to okres około 20 lat. Jeśli dane przedsiębiorstwo posiada pewne, wieloletnie kontrakty lub jest wyłącznym wykonawcą produktów dla konkretnego odbiorcy, to wówczas działanie to ma pewien sens.

Oczywiście, nawet najpewniejsza sytuacja może ulec drastycznej zmianie, a odbiorca może w dowolnym momencie zrezygnować z naszych usług. Zakup nowego sprzętu jest pewnym ryzykiem, na które decyduje się część przedsiębiorców. Ogromną rolę odgrywają tutaj osoby odpowiedzialne za projekt i nabycie nowej stacji wytwarzania sprężonego powietrza. Działanie to wiąże się z kompleksową instalacją takich elementów jak:

 • sprężarki,
 • zbiornika na kondensat,
 • zbiornika magazynującego,
 • układu uzdatniania sprężonego powietrza,
 • układu sterowania,
 • układu chłodzenia,
 • systemu przewodów mających na celu doprowadzenie sprężonego powietrza do punktów odbioru.

Koszty zakupu generuje fakt, iż każdy element musi być nie tylko zaprojektowany zgodnie z wszelkimi normami bezpieczeństwa, ale również musi być adekwatny do wymogów konkretnej linii produkcyjnej w przedsiębiorstwie.  Ważny jest profil danego zakładu, wielkość zapotrzebowania czy uwarunkowania techniczne. Należy wziąć pod uwagę także koszty montażu, szkolenia, eksploatacji, konserwacji, serwisu, napraw awarii itp. Zaletą powyższego działania jest fakt, iż otrzymujemy całkowicie nowy, dostosowany do potrzeb zakładu system wytwarzania sprężonego powietrza a wadą ogólnie poniesione koszty, znaczne straty wynikające z odsprzedaży sprzętu innej firmie oraz ryzyko nieopłacalności całej inwestycji.

Wynajem sprężarek – mnóstwo korzyści i brak ryzyka nieopłacalności inwestycji

W przypadku wynajmu sprężarek nie musimy obawiać się, że zakup nowego sprzętu się nie zwróci. Ponadto, możemy swobodnie decydować o horyzoncie czasowym, w jakim działanie to, będzie przez nas realizowane. W taki sposób reagujemy na konkretne zamówienia naszej klienteli i pracujemy na sprzęcie, tylko wówczas, gdy jest to konieczne i przynosi nam spodziewane zyski.

Tę opcję warto wybrać na początku działalności, w okresach sezonowego zapotrzebowania na sprężone powietrze (okresowe cykle produkcyjne lub wielobranżowa działalność firmy), w fazie testowania urządzenia, podczas remontu naszego parku maszynowego lub też, gdy obawiamy się, że zakup nowego sprzętu znacznie pogorszy sytuację finansową w firmie. Wynajem jest dedykowany takim branżom jak:

 • produkcja tworzyw sztucznych,
 • hutnictwo,
 • motoryzacja,
 • produkcja okien,
 • lakiernictwo samochodowe,
 • przemysł spożywczy itp.

Do korzyści, jakie wynikają z wynajmu, należy przede wszystkim fakt, iż sprzęt otrzymujemy natychmiast, posiadamy gwarancję, że jest on w 100% sprawny, otrzymujemy wsparcie techniczne i serwisowe w razie problemów czy awarii, dostosowujemy moc do aktualnych potrzeb, zupełnie nie dotyczą nas koszty eksploatacji, szkolenia, amortyzacji, konserwacji  i serwisu. Wiele firm prowadzących wynajem sprężarek oferuje także w swoim pakiecie gratisowy lub bardzo atrakcyjny cenowo transport i montaż w dowolnym miejscu wskazanym przez zleceniodawcę.