Strach przed dentystą odczuwa chyba każdy. Z jednej strony wiemy, że nie ma się czego obawiać, z drugiej odwlekamy wizytę tak bardzo, jak się da. Aż 15% dorosłych Polaków cierpi na dentofobię, która jest paraliżującym strachem przed wizytą u stomatologa. Nowoczesna stomatologia jest nastawiona na leczenie bez bólu. Doświadczony lekarz stomatolog będzie w stanie dobrać odpowiednią formę leczenia dla każdego.

Jak walczyć z dentofobią? 

Nawet jeśli boisz się dentysty, nie rezygnuj z zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Wykwalifikowany dentysta postara się znaleźć rozwiązanie, które pomoże zwalczyć dentofobię. Przypadłość ta często bierze się z złych przeżyć związanych z wcześniejszym leczeniem, bywa też wynikiem straszenia dentystą, np. kiedy dziecko nie chce myć zębów lub zbyt często sięga po słodycze.

Lekarz postara się dokładnie wytłumaczyć cały proces leczenia i wspólnie z pacjentem poszukać najlepszej metody, która pomoże przezwyciężyć lęk pacjenta. Często wystarczy zastosować znieczulenie miejscowe. Często lepszym rozwiązaniem jest sedacja wziewna, która pozwala pacjentowi rozluźnić się w trakcie zabiegu – stres i napięcia znikają, więc pacjent dobrze znosi całą procedurę zabiegu. W skrajnych przypadkach możliwe jest leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie.

Leczenie bez bólu

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym to opcja dla tych, którzy panicznie boją się wizyty u stomatologa. Cały proces leczenia przebiega zupełnie bezboleśnie. Doświadczony zespół, w którego skład wchodzi także anestezjolog, wprowadza pacjenta w narkozę. Daje to możliwość wyleczenia wielu zębów podczas jednej wizyty. Narkoza jest bezpieczna zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem udzielić wyczerpującego wywiadu, opisując swoje schorzenia, przebyte choroby i przyjmowane leki. Pozwoli to ocenić lekarzowi gotowość do zabiegu i wskazać ewentualne przeciwwskazania.

Leczenie pod narkozą 

Stomatologia zachowawcza pozwala na dobór metody leczenia, która będzie najbardziej dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym stosowane jest najczęściej w uzasadnionych przypadkach. Przesłanką ku zastosowaniu narkozy jest rozległość zabiegu i długi czas potrzebny do jego zakończenia. Stosuje się je także wtedy, gdy leczona osoba nie współpracuje z dentystą. Mowa tutaj o pacjentach z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi, a także o osobach cierpiących na dentofobię oraz małych dzieciach.

Podsumowanie

Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne przeglądy stomatologiczne to podstawa zdrowego uzębienia. Pamiętaj, że uśmiech jest Twoją wizytówką i warto o niego dbać. Nie musisz obawiać się bólu podczas leczenia – dostępne formy znieczuleń w gabinecie stomatologicznym pozwolą na komfortowe leczenie zębów.