Słowa „depilacja” i „epilacja” brzmią bardzo podobnie, a dochodzące do tego pokrewieństwo znaczeniowe sprawia, że mniej znana „epilacja” zastępowana jest „depilacją”. Przysparza to kłopotu zarówno gabinetom kosmetycznym, jak i jego klientom, bo choć oba terminy odnoszą się do sposobu usuwania owłosienia, to jednak są to bardzo różniące się między sobą techniki. Dlatego już na wstępie odpowiadamy na pytanie postawione w temacie: depilacja i epilacja nie są tym samym zabiegiem kosmetycznym! Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice, jakie między nimi zachodzą.

Długotrwałość zabiegu

Najważniejsze, aby wskazać, że najważniejszą różnicą między tymi zabiegami jest czas utrzymywania się ich efektów. Depilacja pozwala usunąć owłosienie na określony okres, natomiast epilacja to sposób na trwałe usunięcie owłosienia.

Depilacja – samodzielna lub u kosmetyczki

Depilację wykonuje się nie tylko u kosmetyczki – zdecydowanie najczęściej każda z nas samodzielnie przeprowadza go w domowym zaciszu. Polega on bowiem na usunięciu martwej części włosa określanej łodygą. Po pewnym czasie włos więc odrasta ponownie, często słabszy (jeśli podczas depilacji pozbawiony zostaje cebulki). W salonach kosmetycznych wykonuje się zazwyczaj depilację woskiem lub pastą cukrową, przy pomocy których wyrywa się włoski z określonych partii – efekt gładkiej skóry utrzymuje się w tym przypadku przez ok. 4 tygodnie. W domach panie zazwyczaj stosują maszynki do golenia, które mechanicznie skracają włos tuż przy skórze, kremy do depilacji rozpuszczające keratynę włosa lub też gotowe plastry z woskiem.

Epilacja, czyli gładka skóra na długo

Epilację może przeprowadzić jedynie kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej. Jest to laserowy zabieg usuwania owłosienia, przez co bardzo często określa się go mianem depilacji laserowej. Dzięki zniszczeniu mieszka włosowego i macierzy epilacja pozwala na długotrwałe pozbycie się włosków – bez żywej części nie mogą one odrastać.

Obecnie salony kosmetyczne oferują bardzo wiele rodzajów lasera, wśród których warto wymienić laser Vectus, ponieważ działa on powierzchownie i jest bardzo bezpieczny. Jego działanie opiera się na emitowaniu pulsującego światła – na pojedynczy błysk składają się dziesiątki mikrobłysków, a to z kolei daje najwyższą skuteczność usuwania owłosienia i minimalizację nieprzyjemnych odczuć podczas zabiegu. Warto podkreślić, że przez wiele lat epilacja zarezerwowana była jedynie dla właścicieli ciemnego owłosienia, a dzięki laserowi Vectus na zawsze pozbyć się można również jasnych włosów. Wiązki światła ogrzewają macierze i mieszki włosowe, powodując ich trwałe uszkodzenie i niemożliwość produkcji nowego włosa.

Epilacja może być wykonywana na nogach, rękach, bikini, pachach, klatce piersiowej, plecach czy twarzy. Nie można jej przeprowadzać latem, ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień, a zabieg wykonuje się w seriach, aby usunąć całość owłosienia.

Źródło: Medycyna estetyczna Warszawa