Rozważasz wybielanie zębów, ale masz obawy, że to zniszczy Twoje szkliwo? Przed takim dylematem staje większość osób, które marzą o Hollywoodzkim uśmiechu, ale jednocześnie nie chcą sobie zaszkodzić.

Dowiedz się jak działają żele wybielające zęby i czy na pewno jest się czym martwić?

Ilość substancji wybielającej nie jest jedynym wyznacznikiem

Jeżeli masz wątpliwości co do produktu, jaki wybrać do domowego wybielania zębów, najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie stomatologa o radę. Na rynku dostępne są bowiem różne preparaty do wybielania zębów, a producenci reklamują je na rozmaite sposoby. Często możesz spotkać się z podkreślaniem ilości i stężenia środka wybielającego. Gdy marzysz o rozjaśnieniu swojego uśmiechu, możesz więc podjąć niewłaściwą decyzję, jeśli przyjmiesz za wykładnik ten właśnie parametr. Nawet duża ilość środka wybielającego niewiele da, jeżeli pozostały skład żelu wybielającego nie będzie skomponowany w prawidłowy sposób. Substancje wybielające ulegają bowiem łatwemu rozpadowi. Kluczowy jest w nich nadtlenek wodoru, który rozpada się na wodę i tlen. Jeżeli pozostałe substancje preparatu nie stabilizują rozpadu nadtlenku wodoru, właściwości wybielające szybko stracą na sile.

Działanie żelu wybielającego zęby

Zanim podejmiesz się domowego wybielania zębów, koniecznie odwiedź dentystę. To niezwykle ważne, aby przed rozpoczęciem procesu wybielania, Twoje zęby i dziąsła były w idealnym stanie, bez ubytków i stanów zapalnych. W innych wypadku możesz wyrządzić sobie więcej szkody, niż dać korzyści. Poinformuj lekarza, że chcesz zastosować domową metodę wybielania zębów. To ważne, ponieważ jeśli masz ubytki, stomatolog zastosuje wypełnienie tymczasowe, aby zmienić je trwałe dopiero po zakończeniu wybielania i zmianie barwy Twoich zębów.

Żele do wybielania zębów nie działają powierzchownie, ale wnikają w głąb zęba. Nadtlenek wodoru najpierw wnika w szkliwo, gdzie dochodzi do rozpuszczenia i rozpadu substancji barwiących zęby. To one są odpowiedzialne za szarawą lub żółtą barwę uzębienia. Ten sam proces zachodzi w pozostałych partiach zęba, aby już po kilku seriach dać spektakularny efekt. Jeżeli wykonujesz jednodniowy zabieg w gabinecie, efekty zauważysz od razu. W przypadku wybielania metodą domową, poczekasz na nie od kilkunastu dni do kilku tygodni. Niezależnie jednak od tego, czy to zabieg stomatologiczny czy domowy, przy odpowiednio dobranym preparacie różnica w kolorze zębów przed i po wybielaniu będzie wyraźna.

Wybielanie zębów a nadwrażliwość

Po wybielaniu może dojść do chwilowej nadwrażliwości zębów, jeśli użyjesz preparatów renomowanych i sprawdzonych. Aby to ryzyko zminimalizować, na ok. 2 tygodnie przed rozpoczęciem zabiegu, zacznij stosować pastę zmniejszającą nadwrażliwość zębów i nie przerywaj jej stosowania jeszcze przez kilka tygodni po zabiegu. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku zastosowania żelu o niesprawdzonym składzie. Może wtedy dojść nawet do trwałego uszkodzenia szkliwa, przez co nadwrażliwość może utrzymać się nawet na stałe.

Źródło: StyleWhite.pl – Paski wybielające zęby