Diagnostyka skóry pozwala rozpoznać typ naszej cery oraz podstawowe jej niedoskonałości. Dzięki tej wiedzy możliwe jest dobranie odpowiednich kosmetyków i właściwego sposobu pielęgnacji. Wizyta w klinice medycyny estetycznej i poddanie się diagnostyce pozwala uzyskać nie tylko wskazówki dotyczące dbania o naszą skórę. Specjalista może udzielić nam również istotnych informacji na temat stanu naszego zdrowia. Przykładowo, żółtawy odcień skóry może świadczyć o problemach z wątrobą, a zasinienia mogą być skutkiem zaburzeń pracy nerek lub serca. Dermatolog, diagnozując naszą skórę, jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem ocenić również, czy pacjent nie ma problemów z układem krążenia lub nadczynnością tarczycy.

Świadoma pielęgnacja – recepta na sukces

Każda cera ma inne właściwości dlatego, aby zabiegi pielęgnacyjne, które stosujemy były skuteczne, należy dobierać je do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Klinika medycyny estetycznej to miejsce, w którym możemy uzyskać rzetelne informacje dotyczące pielęgnacji i potrzeb naszej cery. Diagnostyka skóry pozwoli określić typ cery (suchy, tłusty, mieszany) i jej parametry, które wymagają największej korekty.

W profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej, przed każdym zabiegiem przeprowadzana jest tego rodzaju diagnostyka, aby jak najdokładniej poznać potrzeby skóry pacjenta.

Jak powinna wyglądać profesjonalnie przeprowadzona diagnostyka skóry?

Klinika medycyny estetycznej, chcąc uchodzić za nowoczesną i profesjonalną, musi kłaść duży nacisk na indywidualne podejście do klienta. Diagnostyka skóry powinna rozpocząć się od wywiadu, w którym należy uwzględnić m.in. wiek, płeć, tryb życia i sposób pielęgnacji. Następnie przeprowadzana jest wstępna ocena stanu skóry – najczęściej oglądana jest ona w 50-krotnym powiększeniu. Po wstępnych oględzinach i wywiadzie lekarskim specjalista sprawdza aktualne parametry skóry za pomocą prostej aparatury diagnostycznej.

Sprzęt pozwala określić parametry takie jak:

  • Nawilżenie skóry – określenie tego parametru wymaga użycia korneometru bądź ewaporymetru. Poziom nawodnienia skóry można sprawdzić również manualnie poprzez zbadanie reakcji skóry na ściśnięcie jej pomiędzy palcami.
  • Przetłuszczenie – w tym przypadku najczęściej wykorzystywany jest sebumetr, który pozwala ocenić aktywność gruczołów łojowych. Podczas pomiaru przetłuszczenia uwzględnia się zazwyczaj także wielkość porów oraz błyszczenie się skóry.
  • Gładkość – badana za pomocą profilometrii lub gołym okiem, z użyciem lampy i lupy. Podczas tego badania sprawdza się elastyczność skóry, głębokość zmarszczek oraz ilość blizn, porów i zaskórników.
  • Zabarwienie – zazwyczaj sprawdza się je za pomocą meksametru. Badanie to pozwoli uzyskać informacje na temat grubości warstwy rogowej oraz ukrwienia i pigmentacji naszej cery.
  • Wrażliwość – parametr ten jest określany w przypadku podejrzenia atopowego zapalenia skóry lub nadwrażliwości. Badanie, zwane dermografizmem, polega na sprawdzeniu reakcji skóry na „rysowanie” po niej specjalną szpatułką.

Diagnostyka skóry przeprowadzona w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej pozwala wykryć niektóre choroby, a także dobrać najbardziej odpowiednią dla nas pielęgnację. Odpowiadając na potrzeby naszej skóry sprawiamy, że staje się ona nie tylko zdrowsza, ale również piękniejsza.