Metody zapobiegania ciąży zmieniały się na przestrzeni wieków. Ludowe wierzenia, amulety czy zioła zostały wyparte przez o wiele bardziej skuteczne metody. Rozwój współczesnej medycyny pozwala dobrać taki rodzaj antykoncepcji, który zapewni maksymalną ochronę, a jednocześnie będzie bezpieczny dla zdrowia partnerów. Historia antykoncepcji i rodzaje prezerwatyw używanych w starożytności mogą jednak szokować.

Biblijne początki

Pierwsze wzmianki o antykoncepcji można odnaleźć w Księdze Rodzaju. Biblijny Onan, syn Judy uważany jest za prekursora antykoncepcji. Zaproponowana przez niego metoda to nic innego jak odpowiednik współczesnego stosunku przerywanego. Co ciekawe, aż do połowy XX w. był to najbardziej popularny sposób zapobiegania ciąży. Oczywiście w społeczeństwie funkcjonował również szereg wierzeń i przesądów, które miały chronić przed niechcianą ciążą. Do najbardziej szokujących można zaliczyć amulety z kości czarnego kota czy wysuszonych jąder łasicy, siadanie na czterech palcach lub skakanie do tyłu bezpośrednio przed stosunkiem.

Egipskie mądrości

Około 1850 p.n.e. Egipcjanie proponowali kobietom specjalną miksturę z żywicy, węglanu sodu i pasty z łajna krokodyla, którą zatykano ujście pochwy. Kwaśny odczyn mieszaniny stanowił barierę powstrzymującą przedostawanie się plemników do komórki jajowej. Inną substancją, mającą zapobiec niechcianej ciąży była mieszanka roztartych cierni akacji, zmiażdżonych daktyli i miodu.

Greckie sposoby antykoncepcji

Inną, bardzo oryginalną metodę antykoncepcji proponowali starożytni Grecy. Mowa o dopochwowych tamponach z wełny. Bardziej skutecznym środkiem mającym zapobiec ciąży była popularna w tych rejonach oliwa z oliwek. Wprowadzona do pochwy, w znaczący sposób zmniejszała bowiem ruchliwość plemników. Zostało to potwierdzone w 1938 r. przez Marie Stopes, czyli szkocką feministkę i aktywistkę, uważaną za pionierkę współczesnej antykoncepcji.

Początki antykoncepcji hormonalnej

Po raz pierwszy antykoncepcje hormonalną zastosowali Chińczycy 2000 lat temu. Uzyskiwali oni kobiece hormony poprzez odparowanie ich moczu. Do dzisiaj metoda ta jest wykorzystywana w medycynie i służy opracowywaniu skutecznej terapii hormonalnej. Jednakże w tym celu stosowany jest mocz ciężarnych klaczy.

Historia prezerwatyw

Ten najbardziej popularny środek antykoncepcyjny również ma bogatą historię. Jednak rodzaje prezerwatyw stosowanych w starożytności przyprawiają o zawrót głowy. Pierwsze z nich były wykorzystywane nawet przez samych faraonów. Wykonywano je początkowo z cienkiej bawełny. Innym materiałem stosowanym do ich produkcji były lniane woreczki nasączone solami nieorganicznymi, a także jelita różnych zwierząt (np. baranów, kóz, świń). Natomiast Indianie stosowali do tego celu skórę węża. Nie były to jednak najlepsze prezerwatywy i często nie spełniały swoich funkcji, prowadząc do niechcianej ciąży. Pierwsze wzmianki o stosowaniu prezerwatyw w Europie pochodzą z I w n.e. W 1843 r. odkryto proces wulkanizowania gumy, co zrewolucjonizowało tę metodę antykoncepcji. Początkowo guma była bardzo gruba, a prezerwatywy z niej wykonane służyły do wielokrotnego użytku. Dopiero w latach 30. XX wieku zaczęły powstawać najlepsze prezerwatywy, wykonane z lateksu. Stosowane do dzisiaj, są jedną z najpopularniejszych form męskiej antykoncepcji. Natomiast pierwszą prezerwatywę dla kobiet wprowadzono w 1992 r.

Wybór środków antykoncepcyjnych zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn jest obecnie tak bogaty, że każdy z pewnością znajdzie odpowiednią dla siebie metodę. Współczesna antykoncepcja ma także wiele dodatkowych zalet. Oprócz zapobiegania ciąży łagodzi bowiem dokuczliwe objawy, z którymi boryka się większość kobiet (np. zatrzymywanie wody w organizmie, nieregularne i bolesne menstruacje).