Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że coraz więcej osób korzysta ze smartfonów. Co istotne, tego rodzaju urządzeniami mobilnymi chętnie posługują się nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje pokazały, że dostęp do smartfonów mają nawet maluchy w wieku 1-2 lat. Pierwsze urządzenie mobilne na własność niektóre dzieci dostają już po ukończeniu 6. bądź 7. roku życia. Odpowiednio wykorzystywany sprzęt ma ogromne walory edukacyjne. Duża ilość wartościowych stron internetowych oraz aplikacji pozwala rozwijać umysł i zdobywać nowe umiejętności. Niestety dzieci korzystające ze smartfonów zyskują również dostęp do treści nieodpowiednich do swojego wieku. Dlatego też psycholog dziecięcy radzi, aby nauczyć dziecko rozważnego korzystania z tego rodzaju urządzeń.

Przejrzyste zasady korzystania ze smartfona

Podstawowym zadaniem rodziców i opiekunów jest zastosowanie jasnych i przejrzystych reguł. Mogą one polegać na wyznaczeniu dziecku sztywnych godzin, w których może korzystać ze smartfona. Należy pamiętać, by ściśle przestrzegać wyznaczonych zasad. Pozwoli to wyrobić u dziecka pewną rutynę i uniknąć sytuacji, w których prosi ono o jeszcze chwilę zabawy. Aby uniknąć zbyt długiego korzystania ze smartfona, warto zaproponować dziecku inną formę spędzania wolnego czasu. Nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy maluch po odejściu od urządzenia mobilnego zaczyna się nudzić. Dobrym rozwiązaniem jest rozwijanie pasji syna lub córki, zwłaszcza jeżeli jest to sport. Wiele współczesnych dzieci cierpi na niedostatek aktywności fizycznej, co może prowadzić do nadwagi, a także problemów psychicznych związanych z brakiem umiejętności odreagowania napięcia i stresu. Należy pamiętać, że dzieci biorą największy przykład z rodziców. Jeżeli matka i ojciec spędzają całe dnie wpatrzeni w ekran smartfona, bardzo trudno będzie im przekonać dziecko, by postępowała inaczej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zachęcając dziecko do rozważnego korzystania ze smartfona, trzeba wziąć pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem jest nauczenie dziecka korzystania z numerów alarmowych. Dzięki tej wiedzy syn czy córka będzie wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Smartfon z dostępem do internetu to potężne narzędzie, które daje dostęp do ogromnej ilości informacji z całego świata. Niestety nie wszystkie z dostępnych treści są odpowiednie dla dzieci. Dlatego też warto zadbać o to, by w urządzeniu mobilnym zainstalowany był filtr rodzinny, uniemożliwiający wyświetlanie nieodpowiednich stron. Rodzice bądź opiekunowie dziecka powinni mieć również wgląd do treści znajdujących się w smartfonie dziecka. Istotne jest, aby wyjaśnić dziecku, że nie chodzi w tym wypadku o ograniczanie jego prywatności, lecz bezpieczeństwo. Przeglądu zainstalowanych aplikacji, plików multimedialnych czy też aktywności w mediach społecznościowych należy dokonywać wyłącznie w obecności dziecka.

Podsumowanie

Smartfony to urządzenia, które wzbudzają ciekawość dzieci, dlatego nie należy się dziwić, że tak chętnie po nie sięgają. Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowe korzystanie z tego narzędzia może prowadzić nie tylko do problemów ze wzorkiem, ale również zaburzeń psychicznych. Dziećmi, które wykazują objawy uzależnienia od smartfona powinien zainteresować się psycholog dziecięcy. Wizyta u specjalisty to najprostszy sposób na rozwiązanie problemu uzależnienia, dlatego coraz więcej rodziców korzysta tej formy pomocy.

źródło: rodziceidzieci.com – psychiatra dziecięcy