Dziąsła są istotnym elementem naszej jamy ustnej. Musimy o nie właściwie dbać, jeśli chcemy długotrwałego leczenia. Na szczególną uwagę zasługuje problem recesji dziąseł. Polega ona na stopniowym cofaniu się linii dziąseł i tym samym odsłanianiu korzeni zębów. Istnieje kilka metod leczenia i ich wybór zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania recesji. Jedną z nich jest regeneracja dziąseł.

Jakie są przyczyny cofania się dziąseł?

Najczęściej to właśnie niewłaściwa higiena jamy ustnej jest odpowiedzialna za recesję dziąseł. Jeśli nie będziemy regularnie myć i nitkować naszych zębów, to zacznie odkładać się płytka nazębna. Z czasem zamieni się w twardy osad, czyli kamień nazębnym. Jeżeli się go nie pozbędziemy, to rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób dziąseł – między innymi ich recesji. Z drugiej strony także zbyt intensywne szczotkowanie zębów może przynieść ten sam rezultat. Do recesji może dojść również na skutek zapalenia dziąseł. Aby zapobiec takim problemom, najlepszym rozwiązaniem są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Lekarz będzie w stanie rozpoznać recesję we wczesnym etapie.

Jak leczyć recesję dziąseł?

Proces leczenia opiera się na usuwaniu szkodliwych czynników — kamienia nazębnego oraz wszelkich nalotów. Oprócz tego dentysta pokaże nam właściwe metody szczotkowania zębów lub ewentualnie zaleci nam zmianę naszej szczoteczki. Recesję dziąseł możemy podzielić na cztery klasy w zależności od stopnia odkrycia korzeni zębów. Wyłącznie w dwóch pierwszych klasach, możliwe jest całkowite wyleczenie za pomocą zabiegu chirurgicznego. Dlatego właśnie tak ważne jest wczesne wykrycie problemu i podjęcie działań pozwalających zatrzymać pogłębianie się recesji. W tym celu stomatolog usuwa płytkę nazębną znajdująca się poniżej i powyżej linii dziąsła. Następnym krokiem jest wygładzenie powierzchni korzeni zębów. Dzięki temu dziąsła będą do nich łatwiej przylegały. Często takie działania wystarczą, aby zatrzymać cofające się dziąsła. Jeśli chcemy z powrotem pokryć już odsłonięte korzenie zębów, konieczne będzie leczenie chirurgiczne.

Czy zabieg regeneracji dziąseł to dobry pomysł?

Metody niechirurgiczne są nastawione wyłącznie na zatrzymanie procesu recesji dziąseł. Dobrym pomysłem jest poddanie się zabiegowi regeneracji dziąseł. Może on pomóc zregenerować uszkodzoną tkankę dziąsłową. Zabieg taki możemy przeprowadzić u periodontologa, czyli specjalisty do leczenia tkanek przyzębia. Specjalista zaczyna zabieg od dokładnego oczyszczenia zębów z płytki nazębnej i bakterii. Potem nakłada na powierzchnię odsłoniętych korzeni materiał regeneracyjny. Może to być tkanka przeszczepowa, membrana lub specjalne białko, które będzie stymulowało naturalną odbudowę tkanki.

W przypadku przeszczepu tkanki są pobierane z podniebienia lub otaczających dziąseł. Na koniec zostaje dokładnie przymocować dziąsło do korzenia zęba. W wyniku udanego zabiegu odbudowana tkanka skutecznie zakryje okrytą powierzchnię korzeni i nie będzie się w przyszłości cofała. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy właściwie dbać o higienę naszej jamy ustnej. W przypadku zabiegu chirurgicznego lekarz z pewnością wyznaczy nam terminy wizyt kontrolnych. Dzięki temu będzie mógł śledzić proces gojenia się tkanek i skuteczność zabiegu.

Regeneracja dziąseł jest doskonałym sposobem na poradzenie sobie z cofającymi się dziąsłami. Musimy jednak udać się do gabinetu dentystycznego jak najszybciej, zanim dojdzie do zaawansowanej recesji. Między innymi właśnie z tego powodu należy zapisywać się na regularne wizyty kontrolne.