Pomocy – coś dzieje się z moim aparatem słuchowym!

Jak każde urządzenie elektroniczne, aparat słuchowy może czasami działać nieprawidłowo. Jednak nie ma co panikować. Artykuł ten ułatwi ci identyfikację problemów z urządzeniem i pomoże w rozwiązaniu powstałych kłopotów użytkowania aparatu. Poniższe informacje pozwolą ci zaoszczędzić czas i zmniejszyć frustrację, podpowiadając jak samodzielnie poradzić sobie z powstałymi problemami.

Dzięki temu nadal będziesz mógł bez przeszkód korzystać ze swojego aparatu słuchowego, nie skazując go na straty. Jeśli wystąpią problemy, takie jak:

  • całkowita utrata dźwięku
  • słaba jakość dźwięku
  • zniekształcone dźwięki

wystarczy zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Czy mój aparat słuchowy jest włączony?

Jeśli nie słyszysz żadnego dźwięku, mimo korzystania z aparatu słuchowego, upewnij się, że komora baterii jest dokładnie zamknięta, a aparat słuchowy włączony. Jeśli urządzenie posiada regulator głośności, sprawdź czy nie jest ona ustawiona na wyciszenie lub na minimalnym poziomie głośności. Czasami przy najmniejszym problemie wpadamy w panikę i nie zauważamy  najbardziej oczywistych problemów z danym urządzeniem elektrycznym. A czasami wystarczy po prostu zwiększyć regulator dźwięku.

Czy bateria jest odpowiednio włożona?

Baterie w aparacie słuchowym umieszczamy w specjalny sposób. Informacje o jej prawidłowym ulokowaniu znajdziemy w instrukcji obsługi aparatu. Podobnie jak wszystkie inne baterie, te do aparatów słuchowych są spolaryzowane i zawierają oznaczenia „+” i „-”. Płaska strona baterii aparatu słuchowego oznacza „+”. Upewnij się, że bateria jest odpowiednio umiejscowiona. Jeśli problem z aparatem wciąż występuje, spróbuj włożyć nową. Być może poprzednia była zbyt słaba, bądź też zużyta.

Czy aparat słuchowy jest zatkany?

Woskowina, wilgoć i inne obce substancje mogą gromadzić się w mikrofonie, słuchawce i wężyku. Wszelkie zanieczyszczenia wpływają negatywnie na funkcjonowanie całego aparatu słuchowego. Przetrzyj urządzenie czystą i suchą ściereczką lub zwykłą chusteczką. Jeśli posiadasz specjalną szczoteczkę, użyj jej do usunięcia wszystkich zbędnych elementów z aparatu. Ponadto, oczyść lub wymień osłonę zabezpieczającą przed woskiem. Aby urządzenie dobrze działało, musi być przede wszystkim czyste i dobrze zadbane.

Czy ustawiony program jest odpowiedni?

Jeśli twój aparat słuchowy posiada wiele programów i funkcji dodatkowych, sprawdź czy te używane obecnie, są odpowiednio dopasowane do twoich potrzeb i otoczenia w którym się znajdujesz. Np. niektóre programy dostosowane są do rozmów telefonicznych, przez co w innych sytuacjach aparat może zacząć działać nieprawidłowo i dostarczać zniekształcone dźwięki.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Z niektórymi usterkami należy zwrócić się do fachowców specjalizujących się w problemach ze słuchem. Jeśli powyższe wskazówki nie rozwiążą twoich problemów z aparatem słuchowym, skontaktuj się jak najszybciej z audioprotetykiem, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Może on wysłać zepsuty aparat słuchowy do serwisu producenta, a ty otrzymać w zamian aparat zastępczy.

Źródło: StrefaSluchu.pl – aparaty słuchowe