Komputery, smartfony i internet to ważne elementy naszego codziennego życia. Korzystając z urządzeń elektronicznych robimy zakupy, konsumujemy treści i utrzymujemy kontakty ze znajomymi. Internet sprawił także, że mamy niemalże nieograniczony dostęp do ogromnej bazy wiedzy, z której wcześniej nie mogliśmy korzystać. Uzasadnione jest zatem twierdzenie, że korzystanie z internetu ułatwiło i uatrakcyjniło codzienną aktywność wielu z nas.

Jednak powszechny dostęp do urządzeń i sieci, spotęgowany rosnącą popularnością smartfonów, sprawiają, że narażeni jesteśmy na problemy związane z uzależnieniem. Nadmierne korzystanie z internetu stało się problemem społecznym, z którym wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

Jakie symptomy mogą świadczyć o uzależnieniu? Kiedy można stwierdzić, że problem dotyczy również nas?

Brak zainteresowań i zaniedbywanie obowiązków

Spędzanie przed komputerem coraz większej ilości czasu powoduje, że zaczyna go brakować na inne aktywności. W efekcie osoby uzależnione nie są w stanie rozwijać innych zainteresowań i bardzo często zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki. Internetowych nałogowców cechuje również bardzo niski poziom aktywności w środowisku społecznym.

Początkowo trudno zauważyć te objawy, jednak z czasem ulegają one nasileniu i nie sposób ich nie dostrzec. W skrajnych przypadkach uzależnienie może prowadzić do całkowitej utraty zainteresowania światem rzeczywistym.

Zrywanie kontaktów „w realu”

Uzależnienie od komputera i internetu prowadzi również do zmiany zachowań w sferze kontaktów międzyludzkich. Oczywiście komunikacja za pośrednictwem internetu odgrywa obecnie bardzo ważna rolę w procesach interakcji międzyludzkiej. Internet sprawił bowiem, że zatarte zostają ograniczenia w postaci dużych odległości. Jednak osoby zmagające się z tym problemem najczęściej przestają spotykać się z rodziną i znajomymi, całkowicie zastępując kontakt osobisty kontaktem elektronicznym.

Nie wiadomo jeszcze jaki wpływ na jakość relacji międzyludzkich ma ich przeniesienie do sfery internetu. Jednak wiadomo na pewno, że zastępowanie tradycyjnych spotkań przez komunikację elektroniczną to jeden z najczęściej występujących symptomów uzależnienia. Dlatego nie należy go lekceważyć.

Kłótnie i konflikty

Kolejnym niepokojącym sygnałem, mogącym świadczyć o uzależnieniu, jest narastanie konfliktów związanych z używaniem komputera lub smartfona. Osoby zmagające się z uzależnieniem bardzo często reagują nerwowo na wszelkie próby ograniczania ich aktywności w internecie. W skrajnych przypadkach nawet zwrócenie uwagi może prowadzić do poważnej kłótni. Natomiast wszelkie zakazy prowadzą do eskalacji sytuacji konfliktowych i zachowań agresywnych.

Zauważenie któregokolwiek z powyższych symptomów powinno być sygnałem ostrzegawczym. Jego ignorowanie może prowadzić do rozwoju uzależnienia i powodować jeszcze większe problemy ze zwalczeniem nałogu.

Źródło: Rodziceidzieci.pl – Gabinet psychologiczny