Wkładki ortopedyczne chronią stopy, kolana i kręgosłup przed deformacjami i bólem. Indywidualnie dopasowanie wkładki przede wszystkim zapobiegają wadom postawy oraz schorzeniom stóp. Wokół tematu wkładek ortopedycznych narosło jednak sporo mitów, które postaramy się rozwiać w poniższym artykule.

Wkładki ortopedyczne trzeba łączyć z obuwiem ortopedycznym – MIT

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie z powodzeniem może użytkować zarówno kobieta, która na co dzień nosi wysokie obcasy, jak i sportowiec, który preferuje wygodne adidasy. Wady stóp nie zawsze wymagają więc obuwia ortopedycznego, gdyż współczesne wkładki korekcyjne można dostosować do ulubionej pary butów, bez rezygnacji ze swojego wizerunku czy indywidualnego stylu.

Badanie stopy przed wyborem wkładki jest kosztowne i inwazyjne – MIT

Faktem jest, iż wkładki ortopedyczne do butów powinny być dobierane dopiero po kompleksowym zbadaniu stopy. W wielu przypadkach tego typu badanie można jednak przeprowadzić w sklepie z obuwiem ortopedycznym, bez żadnych dodatkowych opłat. Po umieszczeniu stopy na specjalnej macie następuje rozpoznanie wady (np. płaskostopie, modzele, nagniotki, ostroga piętowa czy stopa płasko-koślawa) oraz identyfikacja nacisku na poszczególne partie stopy. Wynik wskazujący na przekroczenie normy skłania do wymiany zwykłych wkładek na specjalne wkładki ortopedyczne. Badanie tego rodzaju można również wykonać na konsultacji u ortopedy, fizjoterapeuty czy podologa.

Poczucie komfortu jako kryterium wyboru wkładki jest niewystarczające – FAKT

Samodzielnie dobrane wkładki ortopedyczne w pierwszym momencie mogą wydawać się wygodne. Jeżeli jednak zakup wkładki nie jest zabiegiem profilaktycznym, lecz wspierać ma leczenie konkretnych schorzeń, warto skonsultować się z ekspertem. Odpowiednio dobrane wkładki prawdopodobnie zmniejszą obciążenie kolan, kręgosłupa i stawów. Zahamują też ryzyko wystąpienia niewydolności więzadłowo-mięśniowej. Produkty dostępne na rynku są więc dopasowane do konkretnych schorzeń (np. wkładki ortopedyczne na płaskostopie).

Żadna wkładka ortopedyczna nie będzie skuteczna w przypadku haluksów – MIT

Wkładki ortopedyczne mogą hamować powstawanie haluksów, które najczęściej są następstwem noszenia butów na obcasie lub obuwia o zbyt małym rozmiarze. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się dynamiczne rodzaje wkładek, które zmieniają ustawienie stopy w prawidłowych (wzorcowych) kierunkach chodu. Za utrzymanie zdrowia stopy odpowiadają wkładki zbudowane z matrycy, wzmocnień, amortyzatorów, pelotów czy punktów podporu. Znacząco wspierają one również aktywność aparatu więzadłowo-mięśniowego.

Brak bólu świadczy o zdrowej stopie – MIT

Jeśli na co dzień nie odczuwamy bólu stopy lub jest on na tyle mały, że nie zwracamy na niego uwagi, zazwyczaj żyjemy w przekonaniu o zdrowiu naszych kończyn i kręgosłupa. Niestety w wielu przypadkach ból pojawia się dopiero po przeciążeniu organizmu lub powstaniu poważnej deformacji. Ortopedyczne wkładki skutecznie zapobiegają rozwojowi bardzo zróżnicowanych schorzeń, a badanie stóp pozwala na skuteczną diagnostykę ewentualnych zniekształceń.

Odpowiednie dopasowanie wkładki ortopedycznej do konkretnego rodzaju obuwia to nie tylko profilaktyczny, ale również leczniczy zabieg. Regularne użytkowanie wkładek korzystnie wpływa bowiem na postawę całego ciała i eliminuje ryzyko deformacji kończyn. Przed zakupem wkładki zaleca się wykonanie specjalistycznego badania, które mierzy siłę nacisku stopy. Jest ono dostępne zarówno w gabinetach lekarskich, jak i w specjalistycznych sklepach z obuwiem ortopedycznym.

źródło: wzso.pl – ortezy