Jak wybrać najlepszego dentystę?

Wybór dentysty to dla wielu osób prawdziwy problem. Zastanawiacie się jakimi kryteriami warto kierować się przy podejmowaniu decyzji? Oczywiście najłatwiej jest oceniać stomatologa po efektach jego pracy. Jednak przed pierwszą wizytą jest to po prostu niemożliwe. Co można zrobić by zwiększyć prawdopodobieństwo podjęcia dobrej decyzji?

Rekomendacje i pozytywne opinie

Jak przy wielu innych decyzjach, także przy tej dotyczącej wyboru dentysty warto kierować się rekomendacjami. Rodzina, znajomi i koledzy z pracy są źródłem wielu przydatnych informacji i dlatego zapoznać się z ich doświadczeniami. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych błędów i rozpocząć leczenie w rekomendowanej placówce lub u lekarza cieszącego się dużym zaufaniem dotychczasowych pacjentów.

Drugim źródłem wiedzy jest Internet. W portalach medycznych i na forach internetowych łatwo znaleźć opinie o lekarzach i wybrać takiego, który cieszy się dużą renomą i dobrą reputacją. Oczywiście nie warto bazować na pojedynczych wpisach i zadać sobie trud sprawdzenia jak największej ilości informacji. A dodatkowo należy pamiętać o psychologicznej zasadzie, według której ludzie zdecydowanie chętniej dzielą się negatywnymi doświadczeniami. W związku z tym niezwykle trudno jest znaleźć lekarza z wyłącznie dobrymi opiniami.

Nowoczesne wyposażenie gabinetu

Po zasięgnięciu opinii i uzyskaniu rekomendacji warto również sprawdzić jak wygląda wybrany gabinet dentystyczny. Oczywiście szczegółowe sprawdzenie nowoczesności wykorzystywanego sprzętu dentystycznego nie jest możliwe. Ale zupełnie możliwe jest zapytanie o dostępność mikroskopu i aparatu do wykonywania zdjęć RTG, które obecnie są podstawowym wyposażeniem gabinetów i umożliwiają wykonywanie zabiegów zgodnie z najnowszymi osiągnięciami sztuki medycznej.

Czystość gabinetu

Warto również zwrócić uwagę na ogólną czystość gabinetu. Pozostałości po poprzednich zabiegach lub ogólny nieporządek to elementy oddziaływujące przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjentów, ale mają również ogromny wpływ na emocje związane z wizytą u dentysty.

Należy również sprawdzić czy lekarz korzysta ze sprzętu jednorazowego użytku, umieszczonego w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.

Własne doświadczenia

Wyżej opisane metody pozwalają maksymalizować prawdopodobieństwo wyboru dobrego dentysty. Jednak należy pamiętać, że relacja pomiędzy pacjentem a lekarzem ma charakter wyjątkowo osobisty i zależy od indywidualnych oczekiwań. Dlatego nawet najlepsze rekomendacje nie zastąpią własnych doświadczeń. Profesjonalizm, podejście do pacjentów, poziom empatii i inne niemierzalne kryteria oceny usług konkretnego zależą wyłącznie od personalnych odczuć.

Nagrodą za trud włożony w poszukiwania jest znalezienie dentysty „na lata”. Lekarza, który będzie nie tylko doskonałym fachowcem, ale także osobą wzbudzającą zaufanie i powodującą, że leczenie będzie zdecydowanie mniej stresujące. A może uda się znaleźć lekarza, który sprawi, że wizyta w gabinecie stomatologicznym stanie się przyjemnością?

Źródło: Bianco – Dentysta Warszawa