Badanie USG Dopplera opiera się na zasadach badania ultrasonograficznego wykorzystując odbijanie się ultradźwięków o narządy wewnętrzne. Jest ono niezwykle cenne pod kątem diagnostycznym, a wykonane w porę, może uratować ludzkie życie. Warto więc wiedzieć jakie objawy mogą niepokoić i kiedy warto wykonać badanie USG Dopplera.

USG Dopplera aorty brzusznej

USG Dopplera poprzez wykorzystanie ultradźwięków pozwala zobrazować aortę brzuszną. Sama aorta natomiast jest tętnicą główną, z której to poszczególne rozgałęzienia tętnicze doprowadzają krew do wszystkich organów w ciele człowieka. Aorta brzuszna odpowiada za doprowadzenie krwi do tętnic nerkowych, pnia trzewnego i tętnic krezkowych. Badanie dopplerowskie pozwala przede wszystkim zaobserwować nieprawidłowości w budowie żył i tętnic. Ponadto daje możliwość zdiagnozowania chorób krążenia oraz planowania i monitorowania leczenia zabiegowego chorób naczyniowych.

Wskazaniem do wykonania USG Dopplera, to między innymi oszacowanie powodu bólu kończyn dolnych związanego ze zwiększoną aktywnością fizyczną, zakwalifikowanie i przygotowanie do dializ, ocena potrzeby przeszczepu nerki, zlokalizowanie przyczyn niewydolności nerek oraz wtórnego nadciśnienia tętniczego, weryfikacja podejrzeń miażdżycy tętnic szyjnych, diagnoza zespołu górnego otworu klatki piersiowej, a także  monitorowanie wyników leczenia.

USG Dopplera – wykryj tętniaka aorty brzusznej

Badanie to nadaje się również doskonale do wykrywania choroby wieńcowej. Należy pamiętać, że badanie USG metodą Dopplera nie jest tym samym co badanie USG jamy brzusznej. Niebywałą zaletą badania dopplerowskiego jest możliwość rozszerzenia diagnostyki o sprawdzenie występowania tętniaka aorty brzusznej.

Tętniak aorty brzusznej najczęściej przebiega zupełnie bezobjawowo. Kiedy pojawia się ból w okolicy żołądka, często mylony z pękniętym wrzodem, na podjęcie leczenia może być już za późno i w wyniku rozwarstwienia aorty pacjent umiera. Objawy rozwarstwienia aorty łatwo jest pomylić z czymś innym. Często też pacjenci czekają aż objawy po prostu same miną, bo nie spodziewają się jak bardzo poważny może być ich stan zdrowia. Niepokojące objawy, to między innymi anormalny ból pleców i kręgosłupa (po wcześniejszym wykluczeniu zmian zwyrodnieniowych). Ale do wykonania badania dopplerowskiego aorty brzusznej powinna nas skłonić również historia występowania tętniaka aorty w rodzinie oraz niedawno wykryty tętniak lub wcześniej wyleczony tętniak aorty brzusznej. Profilaktyczne okresowe badanie USG Dopplera aorty brzusznej powinno się przeprowadzać również u osób powyżej 65 roku życia mimo braku jakichkolwiek objawów.

Tętniak aorty brzusznej występuje, gdy ma miejsce odcinkowe, workowate poszerzenie średnicy aorty o co najmniej 50%. Kiedy poszerzenie się zwiększa, rośnie też ryzyko pęknięcia tętniaka. Występuje on pomiędzy przeponą, a rozgałęzieniem tętnic biodrowych wspólnych. Statystycznie przypadłość ta dotyka znacznie częściej mężczyzn niż kobiety.

Leczenie tętniaka aorty brzusznej odbywa się wyłącznie drogą operacyjną. Nie powstaje on z dnia na dzień, a tworzy się przez lata nie dając żadnych objawów. Istnieją też pewne czynniki, które sprzyjają tworzeniu się tętniaka aorty brzusznej. Zaliczają się do nich między innymi predyspozycje rodzinne i czynniki genetyczne, nadciśnienie tętnicze, przepuklina brzuszna, choroba wieńcowa (również możliwa do wykrycia poprzez badanie Dopplera), palenie tytoniu oraz miażdżyca.

USG Dopplera – przebieg badania

Badanie USG Dopplera przeprowadza się w pozycji leżącej. Poprzedzone jest ono szczegółowym wywiadem medycznym.

Wykonanie badania aorty brzusznej wymaga od pacjenta rozebrania się od pasa w górę. Za pomocą głowicy ultrasonografu lekarz sprawdza i ocenia stan naczyń krwionośnych i tętnic; ocenie podlegają: szerokość aorty, wielkość tętniaka, a także blaszki miażdżycowe. Badany jest również przepływ krwi.

W dniu poprzedzającym badanie najlepiej jest stosować dietę lekkostrawną. W ramach przygotowania do zabiegu wymagane jest, aby pacjent nie spożywał posiłków na co najmniej 6 godzin przed badaniem. Natomiast na godzinę przed nim zalecane jest powstrzymanie się od palenia papierosów i żucia gumy.

Źródło: Gabinetusg.com.pl – Badanie USG